Michael J. Basso: A szexualitás rejtélyes világa
A MICSODÁJÁT AZ IZÉJÉBE, AVAGY A PORZÓ ÉS A BIBE, AZAZ ÖÖÖÖÖ……..
Emlékeztek erre a bejegyzésre az „sz” betűsről? Ami nem a szerelem, hanem utána, vagyis közben, jó esetben azzal együtt. SZEX!
A bejegyzés egyben mini közvélemény-kutatás is volt, és kiderült, hogy a témáról, néhány szerencsés kivételtől eltekintve, legtöbben nem igazán beszéltünk tini korunkban, vagy legalábbis nem a legideálisabb fórumon. Előjöttek a válaszokból régi emlékek: VHS monoton magyar alábeszéléssel, ofő és biosztanár latin szavakkal, idétlenül vihogó osztálytársak, rákvörös szülők.
Mindegy, melyik csoportba tartozol, egy jó könyv mindig jól jön. Akkor is, ha édesanyád legjobb barátnőként állt melletted, és akkor is, ha ma ideális a kapcsolatod a tündéri kisdeddel. Úgy tűnik, egyik nap még sikongatva totyognak és átölelik a lábunkat, majd felébredve egy másik napon kész csajok/srácok néznek farkasszemet velünk és jó nagyokat toppantanak keresztbe font karral, mi meg csak pislogunk, mint az a bizonyos béka a miskolci kocsonyában…
Tehát könyv. Kézikönyv, ami a szexualitás rejtélyes világába /is/ kalauzolja a tiniket és szüleiket Írója, Michael J. Basso évekig egészségügyi és szexuális tanácsadó volt Miami egyik iskolájában, jelenleg pedig egészségügyi kutatóként és népegészségügyi tanácsadóként tevékenykedik. Érezhetően nagy munkája van a tinédzserek megismerésében, rögtön a könyv elején köszönetet mond diákjainak, akik beengedték őt az életükbe. A könyv minden sorát boldog igenléssel olvastam, hogy végre valaki valódi tinik valódi kérdéseire szeretne valódi választ adni. Van benne anatómia ugyan, de nagyon hamar eljut oda, ami a lányokat/fiúkat valóban érdekli ezzel kapcsolatban: van-e olyan, hogy túl kicsi, túl nagy, normális-e, ha kíváncsi vagyok máséra, szerethető vagyok-e szilva/körte/alma/egyéb gyümölcs alakú mellekkel. Hogy keressek nőgyógyászt, hogy fogom érezni magam a rendelőben, minek kell ott történnie, és mi tegyek, ha az ideális helyzet helyett mást tapasztalok. Hisz a tiniszerelemben, miközben nagyon szimpatikusan világít rá arra, hogy azért benne van a pakliban, hogy egy hét múlva nagy sírások után Ádám pont akkora szerelem lesz, mint Tomi volt, alig néhány napja. És ez jól van így, nem legyint hozzá, nem cinikus. Pontosan tudja, mekkora dilemma szívünk mélyén nem akarni valamit és közben félni attól, hogy kis taknyosnak tűnünk, pedig már majdnem elhittük, mekkora vagánycsajok vagyunk. Milyen nehéz jól látni magunkat és érzéseinket a hormonok kereszttüzében: tényleg készen állunk mindenre, vagy csak nem tudunk, nem merünk nemet mondani? Nem beszél le, nem beszél rá, ellenben konkrét kérdések feltevésével segít megtalálni a legfontosabb, belülről jövő válaszokat. Ha pedig megvan az őszinte válaszunk, gyakorlatiasan, párbeszédeken keresztül mutatja meg, hogy tudjuk képviselni azt akár a szerelmünkkel szemben, hogy ne érezzük magunkat idiótának, és megérthesse, hol járunk éppen. Nincsenek tabuk, a szexuális erőszak, az egyenlőtlen viszonyok, túlélési tippek alkalmatlan szülőkhöz, minden benne van. Olyan könyv, amit miután elolvastam, jó érzéssel tennék le kamaszgyermekem asztalára egy kiadós beszélgetés után, már ha szóba áll majd velem.